Paľo, Mišo a Plošák medzi stanmi na skautskom tábore 
 

Prvý kontakt na oddiel

 • Dozvedel som sa v škole o tomto oddieli
  Áno, keďže skauti sú hlavne tí, čo chodia do školy, tak je celkom pochopiteľné, že sme na niektorých školách, kde nám to bolo umožnené, dali ponuku nášho oddielu pre deti a mládež. Je tam iste aj informácia o internetových stránkach oddielu a preto doporučujeme dôkladnejšie prezretie týchto stránok (www.oskarsch.sk). Na rozdiel od iných skautských oddielov na Slovensku, je tam veľa fotografií a aj dosť vysvetľujúcich textov o skautingu, ktoré môžu byť na začiatok dostatočné pre získanie predstavy, čo skautovanie je.
 • Strčil mi ktosi leták skautského oddielu do ruky a neviem, čo s tým
  Doporučujeme, aby si si na internete pozrel fotografie a tiež aj videá prístupné bez hesla a porozmýšľal, či to nestojí za to, prísť do skautského oddielu a zažiť rôzne dobrodružstvá. Ďalšie fotografie bez potreby mať heslo môžeš vidieť vo veľkej prezentácii oddielu. Na tejto stránke klikaj na šipky, ktoré sú v malých krúžkoch v strede vľavo a vpravo, a môžeš si tak zobrazovať ďalšie fotografie (je ich tam skoro 100 zoskupených podľa tém). Môžeš porozmýšľať, či to nestojí za to, prísť do oddielu a zažiť rôzne dobrodružstvá. Ak sa ti to páči, kontaktuj sa a príď! Ostatné fotky, ku ktorým treba heslo, ti môžeme ukázať či sprístupniť na stretnutí a ty sa môžeš rozhodnúť, či ostaneš, a ak sa staneš členom skautského oddielu, tak heslo na prístup k fotkám (je ich viac ako 10000), k diskusiám a k chatu dostaneš automaticky po odovzdaní prihlášky a zaplatení registrácie.
 • Rodičia ma nechcú púšťať von, lebo sa o mňa boja, že sa mi niečo stane
  Ak sa rodičia boja, môžu nás kontaktovať oni a overiť si a prediskutovať, ako sa postaráme o teba, aby sa nebáli. Ak sa im nechce, môžeš ty sám u nás vybaviť, aby sme prišli k vám vysvetliť tieto veci.
 • Rodičia ma nútia, že nemám sedieť iba doma, že lepšie by bolo chodiť ku skautom
  Priveď rodičov na svoje prvé stretnutie u nás v oddieli, aby videli, kam a s kým budeš chodiť a aby tak vyjadrili, že ťa budú podporovať.
 • Bývam v Košiciach a nudím sa
  Tebe poradíme, môžeš začať v našom skautskom oddieli. Ak ti bude činnosť ponúkaná v oddieli vyhovovať, môžeš v ňom ostať (ak by si hľadal niečo jednoduchšie alebo menej náročné, povedz nám to, možno ti prispôsobíme program). Pretože u nás je na začiatku u nováčika skautského oddielu tzv. skúšobná doba (môže trvať až do 3 až 6 mesiacov), nie je to pre teba a ani pre nás žiaden problém, aby sme sa vzájomne pri činnosti spoznali. Ak sa ti to nebude páčiť, odídeš alebo požiadaš o prispôsobenie programu, ak nezapadneš do nášho oddielu, povieme ti, už nepríď. Takže s možnosťou vyskúšania oddielu nemáš žiadne riziko - príď, vyskúšaj a uvidíš.
 • Videl som v televízii niečo o skautoch
  Doplň si informácie z našich internetových stránok, lebo novinári toho nepovedia nikdy dosť a mohla by vzniknúť nesprávna predstava aj o našom oddieli. Napríklad, ak sa v lete 2012 otrávili nemeckí skauti v Nízkych Tatrách a pomáhala im Horská služba zísť dole z hôr, neznamená to, že sa taká nehoda stáva len skautom, alebo že sa skautom vždy niečo stane. Nášmu oddielu sa od roku 1990 nič podobného nestalo. Okrem toho tu chýbala od novinárov dodatočná správa o tom, čo bolo príčinou zdravotných ťažkostí. Takže potom, ako si pozrieš naše stránky a hlavne fotografie a videá z činnosti, porozmýšľaj, či by si aj ty nechcel zažiť rôzne dobrodružstvá v našom oddieli a príď.
 • Našiel som na internete stránky tohto oddielu a sú tam zaujímavé fotky z činnosti
  Pokiaľ ťa oslovili fotky z činnosti a zaujímaš sa o to, čo na nich bolo, príď, oddiel môže byť pre teba veľkým prínosom a poskytnúť veľa zábavy a zdroja tvojich vedomostí, zručností a schopností na viac rokov.
 • Bavilo by ma dosť veľa z toho, čo ponúka tento oddiel, ale ešte váham
  Neváhaj a príď čím skôr, teraz staviame oddiel takmer od nuly, lebo minulý rok došlo ku generačnej výmene, dosť starších členov po viacerých rokoch odišlo. Môžeš preto získať už od začiatku v oddieli dobré postavenie a môžu sa uplatniť v činnosti aj tvoje túžby, ak ich dáš najavo.
 • Mám toho veľa, totiž chodím v škole do viacerých krúžkov a ešte sa mi aj toto páči, čo ponúka tento oddiel
  Máme pochopenie aj pre iné hodnotné aktivity než je samotný skauting, hudobnú, jazykovku, atď. a preto je možné sa u nás s vodcom v oddieli dohodnúť. Nie však tak, že chceš chodiť len na špičkové podujatia a neabsolvuješ žiadnu prípravu ako nejaký vydriduch. Preto príď čo najskôr, vysvetli, o čo ide, a skúsime sa dohodnúť.
 • Mám v škole pár krúžkov a rodičia vravia, že mi oddiel dovolia až od septembra
  Škoda, lebo sa stratí leto so svojími príležitosťami, aké sa nemusia zopakovať na jeseň. Preto príď sa čo najskôr dohodnúť, okrem toho - registrácia sa platí na kalendárny rok, čo umožní, ak budeš zaregistrovaný, mohol by si sa po dohode zúčastňovať na niektorých podujatiach aj skôr ako v septembri.
 • Aj by som prišiel, lebo sa mi to páči, ale rodičia nesúhlasia
  Treba si uvedomiť, že sa nepatrí rodičov neposlúchnuť a tiež, že bez ich podpory sa nedá skautovať. Je tu len možnosť ich presvedčiť, buď sa prídu oni podívať na našu činnosť, alebo dohodneš s nimi, že sa my zastavíme u vás a povysvetľujeme, čo bude potrebné a na čo budú zvedaví. Skús ich preto presvedčiť. Súčasne sa zamysli, či môžu byť s tebou spokojní (s učením, správaním a pomáhaním) a ak áno, tak sa o to opri, a vypros si zmenu v ich názoroch. Ak sa chceš poradiť aj skôr, ako sa ti toto podarí, ozvi sa mailom alebo telefonicky a vysvetli nám, o čo ide.
 • Som dievča a neviem, či vydržím, pokiaľ sú tam samí chlapci
  Neboj sa, príď, pomôžeme ti sa s tým vyrovnať. A keď naviac presvedčíš a dovedieš aj nejaké svoje kamarátky, tak to bude neskôr lepšie. Ale mali sme aj také dievčatá, ktoré boli samé medzi chlapcami a zvykli si, lebo tu bola pekná atmosféra, a mali sme aj dievčatá, ktoré prišli spolu s kamarátkami. To nie je o tom, či máš vedľa seba práve dievčenské kamarátky zo školy alebo od susedov, ale o tom, že v oddieli sa kamaráti každý s každým a na čas podujatia môžeš nechať iných kamarátov či kamarátky doma. Určite budeš mať u vedúcich veľkú podporu.
 • Nemám vek v požadovanom rozsahu 9 až 16 rokov, prijmete ma alebo ma pošlete preč?
  Ak si mladší, môžeme sa mimo schôdzky dohodnúť s tvojími rodičmi na primerane upravenej dochádzke na podujatia podľa tvojich schopností alebo si poznačíme tvoj záujem a ozveme sa neskôr s ponukou.
  Ak si starší, porozprávame sa s tebou, o čo sa zaujímaš, či dohoníš to, čo je treba alebo či by si bol iným prínosom do oddielu v prospech ostatných a podľa toho rozhodneme a určíme podmienky pre teba. Nevylučujeme teda výnimku z uvedeného rozsahu veku v obidvoch prípadoch.
 • No a kde je kontakt, kde sa môžem prihlásiť do skautského oddielu v Košiciach?
  Na tejto stránke s údajmi o 74. zbore skautov Junák Košice zabezpečujúcom činnosť skautského oddielu celkom dole v časti Kontakty sú všetky možnosti spojenia s nami cez vodcu zboru.Oskar propaguje s albumami fotografií činnosť nášho oddielu.

<< PRVÝ KONTAKT NA ODDIEL        Pokračovanie      PRVÉ KROKY V ODDIELI >>
 

Ak by ste sa chceli kontaktovať a zaujímali by ste sa podrobnejšie o činnosť 2. oddielu skautov v Košiciach, mailujte na oskarsch@oskarsch.sk alebo volajte 0905 260691
© 2. oddiel skautov Košice