Na chate Pevnosť a v terénoch okolo chaty môžeme cičiť rôzne skautské zručnosti a vedomosti 
 

Aká je to chata, ktorú nazývame "Pevnosť"

Click to a picture to see a larger version
Click on Photo

Chata, na ktorú môžeme často chodievať cvičiť spoločný pobyt vonku aj s prespaním mimo domov a to aj v horšom počasí, sa nachádza v údolí rieky Svinka v priestore neďaleko Kysaku resp. Obišoviec resp. Ličartoviec. Na chatu sa dá cestovať vlakom (zo stanice v Ličartovciach to peši trvá asi pol hodiny cez polia a les cez kopec) alebo autom (od auta je to k chate pár minút cez lúku a most ponad Svinku).

Vedľa chaty je prístrešok s ohniskom, poniže je kadibúda a trochu ešte ďalej je prameň.

Vnútri je stôl, za ktorý sa zmestia všetci, ktorí spia v chate.

Click to a picture to see a larger version
Click on Photo

Do tejto chatovej oblasti nie je zavedená elektrina. Po zotmení svietime petrolejkami, ktoré sú na stenách, alebo svojími baterkami. Je tu dobré výchovné a liečebné prostredie na všetkým nám hroziacu digitálnu demenciu.

V chate kúrime drevom. Slúži k tomu malá piecka, na ktorú možno natesno postaviť tri ešusy alebo jeden poriadny hrniec. Piecka dobre vyhreje chatu aj v zime.

Click to a picture to see a larger version
Click on Photo

Je tu miesto pre 5 osôb na posteliach a ak sa využije aj ulička od piecky k dverám alebo priestor pri stole a všetci sa so svojími vecami potlačia, môžu sa tam na karimatkách vyspať ešte ďalšie dve osoby.

Click to a picture to see a larger version
Click on Photo

Do chaty sa vyzúvame. Topánky ostávajú vnútri pri dverách. Prezuvky sú vhodné.

V uličke medzi pieckou a dverami nechávame batohy, lebo pri posteliach je menej miesta.

Click to a picture to see a larger version
Click on Photo

V okolí chaty sú pekné terény: lúky a polia, sú tu posedy, rieka, mosty, stromy a kry. Okolo vedú turistické značky, príroda je tu skutočne krásna. Dajú sa tu hrať rôzne hry.

Rieka v zime zamŕza, dá sa na ľade kĺzať či korčuľovať. Vody je tam len po kolená, takže je to v každom prípade bezpečné.

Keďže je chata malá, stačí tak pre jednu družinu.

Aj keď je tu život inakší ako v meste, z ktorého prichádzame, teda, voda a záchod sú vonku, elektrina tu nie je a musíme si sami kúriť a variť, dá sa tu pekne zrelaxovať.

Ak máme zraz na nejaký iný výlet na stanici a nie je primerané počasie, môžeme sa rozhodnúť ísť na Pevnosť a podujatie nám tak neodpadne.


 

Ak by ste sa chceli kontaktovať a zaujímali by ste sa podrobnejšie o činnosť 2. oddielu skautov v Košiciach, mailujte na oskarsch@oskarsch.sk alebo volajte 0905 260691
© 2. oddiel skautov Košice