Každý chlapec by mal vedieť používať prak 
 

Skautská prax

Hocikto z nás si myslí, že náš spôsob vedenia táborov, naše hry a náš program bol lepší a že sa ničomu nemôžeme naučiť.

To je teda príliš sebavedomé, či skôr domýšľavosť.

V styku so skautmi celého sveta sa môžeme mnohému naučiť. Možno vymenovať niekoľko oblastí.

Škandinávci (Švédi, Nóri a Dáni), Nemci a Rakúšania majú veľkú tradíciu turistickú. Ich výzbroj, batohy, topánky, plášte do dažďa,nádoby na varenie sú ľahké, veľmi skladovateľné a trvalé. Naučme sa od nich skladať batohy tak, aby sa ľahko nosili. Baľme ich nad hlavu.

Angličania majú dokonalé náradie ako nože, píly a pod. Rovnako Američania. Prezrime si katalógy, prečítajme niečo o udržovaní náradia.

Sme pyšní na svoje podsady. Tie sa však nedajú všade stavať. Určite nie na kratších táboroch. Naučme sa od ostatných národov, ako stavať stany, vyrobiť drobnosti v tábore ako závesy na nádoby, uloženie náradia a pod.

Naša kuchyňa a varenie je iste dobré. Nemáme však prax so suchou, ľahkou stravou na putovných táboroch a výletoch. Dnes sa vyrába na svete všelijaká "sušená strava", ktorá je ľahká, ľahko sa nosí, nekazí sa a rýchlo sa pripravuje. Nájdime si americké skautské príručky o tom, ktoré obsahujú vynikajúce nápady a vyskúšané praktiky.

V poslednej dobe sa stáva hlavne v Amerike a Kanade, že sa zrúti niekde lietadlo a ľudia zostanú v pustatine bez zásob, jedla a často i bez potrebného šatstva. Ako prežiť. Survival. Vyšlo mnoho príručiek na túto tému. Dávno pred vojnou sme organizovali pre "roverov" niekoľkodenné podujatia, kde sme jedli len to, čo sme našli. Je to často ťažké cez leto, ľahšie na jeseň. Zorganizujme taký výlet pre staršiu mládež. Budeme prekvapení, čo všetko sa dá jesť, ako sa robí dobrý a teplý prístrešok a hlavne nájde teplé miesto k prenocovaniu. Je o tom mnoho literatúry a nebojme sa podľa knižiek pracovať.

Pre túto stať bol použitý krátený a upravený text z knihy Velen Fanderlik: Táborové epištoly, Rím 1980.

POZNÁMKA

Týmto chceme povedať, že treba neustále študovať - dnes nielen knihy ale aj veľa hodnotných zdrojov na internete a žiadna príprava a tréning, žiadne pravidlo a žiadna skúsenosť v živote nie sú konečné. Ani skautská prax sama.

 

Ak by ste sa chceli kontaktovať a zaujímali by ste sa podrobnejšie o činnosť 2. oddielu skautov v Košiciach, mailujte na oskarsch@oskarsch.sk alebo volajte 0905 260691
© 2. oddiel skautov Košice