Oddych pri putovaní na výlete 
 

Potrebné vybavenie jednotlivca

Nie je podmienkou, byť vybavený so všetkým pred vstupom do oddielu. Stáva sa, že dieťa nie je vytrvalé a môže stratiť záujem. Na druhej strane, väčšina toho, čo potrebuje skaut, je užitočná i v bežnom živote. Vodca oddielu vysvetlí rodičom priority, čo treba zaobstarať, aj s ohľadom na plánované podujatia.

Tábornícke vybavenie

Vzhľadom na tradičné chodenie do prírody je potrebné si postupne zabezpečovať tuto popísané vybavenie. Ďalšie až po tomto. Podrobnosti treba prediskutovať s vodcom oddielu, aby sa nekúpilo niečo nevhodné, nekvalitné alebo nepodarené. Pokyny o tom, čo sa berie na podujatie, treba dodržať, aby sa nenarušil jeho plánovaný priebeh.

Pevná obuv

Na výlet nemožno ísť v lakovkách, do dažďa v obuvi, ktorá napije vodu, a do snehu v čínskych cvičkách. My si uvedomujeme, že dieťaťu noha rastie, tak netrváme na vynakladaní prostriedkov na obuv, ktorá sa bude nosiť pol roka, žiadame však rodičov, aby hľadali vhodné riešenie pre každé podujatie v prírode.

Batoh

Na podujatia mimo domov sa potrebné veci nosia v batohu, pokiaľ sa "šľape". Ak sa ide na expedíciu autom, tak je možné veci uložiť do cestovnej tašky. Vždy treba dodržať pokyny vedúceho.

Batohy sú vybavené proti dažďu alebo nie. Vhodnejší je ten vybavený. Ide o materiál, z ktorého je vyrobený a aj o pláštenku, ktorá by mala byť jeho súčasťou. Pláštenka sama o sebe však nie je záchrana pred lejakom, lebo neobopína celý objem batohu.

Objem batohu, ktorý rozhoduje o tom, koľko sa do batohu zmestí vecí, sa v obchodoch počíta v akýchsi litroch. Do malé vychádzky okolo mesta stačí 20 až 30 litrový batôžtek, aký sa nosieva aj do školy. Na výlety by mohol stačiť aj 50 až 60 litrový batoh a na výpravy 60 až 80 litrový. To sú veľké batohy, desať ročné dieťa by ich neunieslo, sú veľké a búchali by mu do kolien a aj ťažké. Na také podujatie, kde je potrebný veľký batoh, idú iba starší.

Batoh má rôzne popruhy, jednak tie pre ramená, na ktorých sa vlečie celá váha batohu, tie by mali byť pohodlné a upravené, aby sa nezarezávali do tela. Ostatné popruhy a prípadné tašky na bokoch batohu slúžia na nesenie ďalších vecí. Treba akurát, aby boli praktické, že sa samé nerozopnú a že poslúžia k neseniu napr. karimatky v zvislej polohe na niektorej strane batohu.

Pršiplášť

Niekedy prší tak, že nám to vadí, inokedy zas tak pekne, že je čas ísť na vychádzku do dažďa. Keďže nás na podujatiach dážď môže zastihnúť, jednou z najpotrebnejších vecí vo vybavení skauta je pršiplášť. Dnes sú rôzne typy, úplne nepriateľné je vyhotovenie z tenkého igelitu, pretože sa trhá. Typ poncho zas môže zakryť aj nesený batoh. Typ kabát je niekedy prikrátky a golier nepraktický. Aj keď výber plášťov do dažďa je veľký, materiál a strih často nebývajú ideálne.

Igelit a karimatka

Karimatka je izolačná podložka, na ktorú si líhame, aby sme neležali priamo na zemi. Karimatka je nevyhnutne potrebná zo zdravotných a hygienických dôvodov. Aby sme si karimatku neznečistili na zemi hlinou, miazgou zo stromov a špinou používame aj igelit vo veľkosti 2 x 2 metre kladený pod karimatku. Karimatky sú jednovrstvové či dvojvrstvové, úzke, širšie, niektoré aj skrátené, či odľahčené alebo nafukovacie. Niekdy je materiál karimatky krehký a ľahko sa trhá, ak sa leží na kameni alebo vetvičkou sa zachytí pri pochode. Karimatka sa často nosí na batohu pripnutá zvonku, teda by mala byť z takého materiálu, čo nenapije vodu. V podstate stačí jednoduchý typ, ale zo spomínaných dôvodov je vhodné si na karimatku zabezpečiť alebo dať ušiť obal, karimatky sa predávajú napodiv bez obalu. Spomínaný igelit sa dá stočiť tak, že sa zmestí dovnútra stočenej karimatky.

Spací vak

Spací vak je najdrahšou investíciou pre skauta. Je to vak, do ktorého sa zalezie a v ňom sa spí, skrátene sa mu hovorí "spacák". Nekupujte lacný spacák v tvare obdĺžnikového vreca, iba taký typ, ktorý vyzerá ako obal múmie z Egypta - okolo ramien preto neunikne veľa telesného tepla von. Niekedy je v noci horúco a spí sa na spacáku, alebo v rozopnutom spacáku, ale horšie je, keď sa v noci trasiete od zimy. Preto sa spacáky kupujú podľa tých najhorších podmienok, ktoré nás stretnú. Nedajte sa oklamať predavačmi, ktorí narozprávajú nezmysly, nedajte sa celkom uviesť do omylu uvádzanými laboratórne získanými teplotami na letáku, každý z nás pociťuje zimu inak. Pojem "komfort" a "extrém" je zasadený do vymyslenej predstavy. Vy potrebujete na spánok 18 stupňov Celsia a izolácia spacákom vám má zabezpečiť týchto 18 stupňov vo vnútri, ak je vonku menej, teda vám musí udržať čo najviac telesného tepla (vyhrievanie pochádza z tela a nie zo šiat, v ktorých si líhate do spacáku). Ide o to, o koľko je vonku menej. Teplotu vnútri, ak je príliš teplo, regulujete rozopínaním. Pri nákupe dajte pozor na kvalitu materiálu a kompromis kvality s váhou. Letný spacák, ktorý je len tenká ale slušná plachta, váži 600g, normálny spacák azda 2 kg a spacák vyslovene do zimy aj viac. Skaut potrebuje určite normálny spacák alebo lepší. Pri nákupe ešte dajte pozor na to, aby na zbalenie rozbaleného spacáku a zastrčenie do obalu nebolo treba nadľudskú silu, ktorú vaše dieťa nemá.

Je možné prísť na chatu, kde je teplota aj trochu pod nulou, cez škáry prefukuje vietor. V takom prípade sa nám osvedčil postup - vliezť do tenkého letného spacáku a tak vliezť do normálneho (zimného). Ak ideme do takých podmienok, ideme takto pripravení.

Ešus, utierka, hubka a príbor

Na varenie a konzumáciu doporučujeme nezdravý hliníkový ešus ("jedálenská miska"), ktorý úplne nový občas dostať zo zásob československej armády. Ešus sa nepoužíva tak často (totiž podujatia so stravovaním nie sú tak často), aby sme sa mali obávať o zdravie. Takýto ešus na rozdiel od nerezového je ľahší a dá sa postaviť na oheň. Dajte pozor, aby kupovaný ešus mal tri diely: veľkú misku - v ktorej je menšia a viečko. Niekde sa dá zohnať aj obal na ešus alebo ušiť. Keďže skaut je kultúrny človek, požadujeme napriek výhradám, aby mal k tomu aj komplet lyžicu, vidličku a nôž (nejaké lacné, nie z domácej súpravy) a hubku na umývanie riadu a utierku.

Prezuvky

Pri pobyte na chatách a v okolí, kde je nie potrebné chodiť v uzavretej obuvi, je potrebné mať prezuvky či tzv. šľapky v takej úprave, ktorá nepije vodu a neláme sa na nerovnostiach.

Oblečenie

Ak je teplo, treba chodiť v krátkych nohaviciach. Na plaváreň treba mať plavky slipového tvaru, pretože tam bývajú hygienické obmedzenia. V zime treba mať čiapku, šál, rukavice. Na podujatia na bicykli treba rukavice, reflexné prvky a helmu.

Skautská košeľa a skautské tričko

Tieto súčasti odevu sú vyjadrením príslušnosti ku skautskej organizácii. Košeľu požadujeme zakúpiť pred skautským sľubom, dá sa to urobiť na dobierku z ústredia Slovenského skautingu. Oddielové tričko zadáva do výroby oddiel. Je určené, na ktoré podujatia sa čo nosí.

Doklady a úradovanie...

Na činnosť mimo klubovne môže ísť len registrovaný člen oddielu, teda, že odovzdal rodičmi podpísanú ( ak sa jedná o dieťa do 18 rokov) vyplnenú prihlášku a zaplatil registračný poplatok pred podujatím, ktoré nesie nejaké riziko.

Zíde sa nejaký doklad na zľavu u dopravných spoločností, vraj možno použiť aj skautský preukaz, ale ten dám len tomu, kto prinesie fotku a je registrovaný.

Na podujatia treba nosiť preukaz poistenca zdravotnej poisťovne. Občas sa nájde lekár, ktorý neošetrí, ak nie sú doklady.

Pomôcky k činnosti

Skautský zápisník

Moderný skautský zápisník je karisblok s igelitmi na papiere veľkosti A5. Účelom zápisníka je možnosť si hromadiť odborné skautské turistické a iné vedomosti v jednom praktickom balení odolnom proti poškodeniu. Samozrejme - k zápisníku sa nosia aj písacie potreby (tužka alebo pero).

Podrobnosti k zápisníku sa každý dozvie na schôdzke.

Uzlovačka

Uzlovačka je lano hrúbky 6 alebo 7 milimetrov dlhé 1.5 až 3 metre. Slúži k výcviku viazania uzlov, ku hrám ale aj pri rôznych prácach na výletoch (napr. ako šnúra na prádlo, ako pomôcka na nosenie dreva).

KPZ čiže krabička poslednej záchrany

KPZ je zvláštnosť v dnešnej dobe. Použitie je vlastne predovšetkým pri výcvikových hrách v oddieli. Dnešný turista nevystačí vždy s nižšie uvedenými predmetmi, lebo každé podujatie si vyžaduje iné zabezpečenie.

Veľkosť KPZ je volená s ohľadom na zachovanie funkčnosti a nemala by prekážať pri pohybe. Zbalenie KPZ je na zručnosti a šetrnosti každého skauta. Na vnútornej strane viečka má byť napísane meno a adresa majiteľa KPZ

Základný obsah KPZ: malé balenie zápaliek resp. zapaľovač, zabalená kocka liehu, kúsok brezovej kôry, kúsok papiera - A5 poskladaný, písacie potreby - ceruzka, ihla a obuvnícka niť ( čierna a biela), 2ks gombičiek – 1ks biely prípadne svetlý, 1ks tmavý, 3ks spínací špendlík (sicherka), aspoň 2 rýchloobväzy, 1ks baleného obväzu, klince 6ks 40mm, pripináčiky 4ks, kus slabého viazacieho drôtu (nielen k nadväzovaniu známostí) cca 3m, gumičky 3ks, 2 x 2eur mince, nylon 3m, igelitové vrecká 2ks

Dobrovoľné veci: zrkadielko, led lampička, lupa, drapkopílka, malá pinzeta, otvárač konzerv, porcovaný čaj 1ks, 1ks bujónu, pred výletom dobaliť paralen 3ks, živočíšne uhlie 3ks s dostatočným dátumom exspirácie, píšťalka na zavolanie pomoci, ak zdravotný stav nedovoľuje kričať, ale súčasne aj na dorozumievanie

Základný obsah KPZ ostáva nemenný, ďalšie veci sa dopĺňajú podľa špecifických potrieb hier, výletu, tábora, ktoré sú členom oddielu oznámené v dostatočnom časovom predstihu. Dobrovoľné vecí sú na zvážení každého skauta a jeho voľby.

 

Ak by ste sa chceli kontaktovať a zaujímali by ste sa podrobnejšie o činnosť 2. oddielu skautov v Košiciach, mailujte na oskarsch@oskarsch.sk alebo volajte 0905 260691
© 2. oddiel skautov Košice